سئو فنی سایت

سئو تکنیکال چیست؟ سئو فنی یا همان تکنیکال به مجموعه کار‌های که مسائل فنی سایت را بهبود می‌بخشد گفته می‌شود. با انجام این کار وب سایت را از نظر فنی برای موتور‌های جستجوگر بهینه می‌کنید.

سئو تکنیکال چیست؟

سئوی فنی به بهبود جنبه‌های فنی یک وب سایت با تنظیماتی که می‌توانند در وب‌سایت و سرور پیاده‌سازی شود می‌گویند. ساخت یک سایت با سرعت بالا، خزیدن آسانتر و قابل درک برای موتور‌های جستجو و معماری وب سایت از کار‌های این بهینه‌سازی است. می‌شود گفت سئوی فنی بخشی از سئو داخلی است که عناصر داخل وب سایت را ارتقا می‌دهد تا رتبه‌های بالاتر کسب کند.

چرا سئو فنی مهم است؟

همه موتور‌های جستجوگر هدفشان این است که بهترین نتیجه را به کاربران خود نمایش دهند. شما می‌توانید بهترین سایت را با بهترین محتوا داشته باشید، اما این کافی نیست. با انجام سئو تکنیکال روبات‌های گوگل و سایر موتور‌های جستجو می‌توانند بهتر صفحات وب سایت شما را پیدا و درک کنند، بخزندو ایندکس کنند. با انجام این قبیل کار‌ها صفحات سایت ایمن شده، وب سایت واکنشگرا، بدون محتوای تکراری، سرعت بالای سایت، استفاده از structured data، ساختار صحیح و... دسترسی گوگل به محتوا‌های سایت را آسان‌تر می‌کنید. و این یعنی شانس بیشتری برای رتبه‌بندی دارید زیرا ربات‌ها به شناخت بیشتری از وب شایت شما رسیده‌اند و بهتر می‌توانند آن را به مخاطبین معرفی کنند.

اما اگر اشتباهات فنی در وب سایت ایجاد کنید مثلاً یک کاراکتر اشتباه در فایل robots. txt سبب می‌شود که از خزش ربات‌های جستجوگر جلوگیری کنید و نتیجه برعکس می‌دهد. اما هدف سئو تکنیکال تنها رضایت موتور‌های جستجو نیست بلکه با انجام این بهینه‌سازی تجربه کاربری را نیز بهبود می‌دهید.

آموزش سئو تکنیکال

همانطور که گفتم، سئوی تکنیکال تنها بهینه‌سازی وب سایت برای راحت خزیدن ربات‌های موتور‌های جستجو نیست. بلکه با این بهینه‌سازی مخاطبین را به صفحات مرده نمی‌فرستید و از اتلاف وقت آن‌ها جلوگیری می‌کنید و تجربه کاربری خوبی را ایجاد می‌کنید. حال بیاید چک لیست سئو فنی را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم برای این که یک وب سایت بهینه شده داشته باشیم چه کار‌ها و اقداماتی باید انجام بدهیم؟ .

استفاده از SSL

اولین مرحله برای انجام سئو تکنیکال دریافت گواهینامه SSL است. با این گواهی سایت شما به جای آدرس http با HTTPS شروع می‌شود. و برای بازدید‌کنندگان محیط امنی را فراهم می‌کند تا به انتقال اطلاعات بپردازند. گوگل وب سایت‌های را که از این گواهی استفاده نمی‌کنند جریمه می‌کنند. یعنی به کاربران اجازه ورود به چنین سایت‌های را نمی‌دهد و این منجر به کاهش ترافیک سایت می‌شود.

ساختار سایت منظم و مسطح باشد

ساختار منظم و دارای لینک داخلی به گوگل و سایر موتور‌های جستجو کمک می‌کند تا در همه صفحات سایت بخزند. زیرا خزنده‌های گوگل آنقدر هم که شما فکر می‌کنید باهوش نیستند و نیاز به کمک شما دارند. برای ایجاد یک ساختار منظم و مسطح باید تلاش کنید تا بازدید‌کننده شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و تنها با سه کلیک به صفحه دلخواه‌اش برسد. این بدین معنی است که از عمیق کردن صفحات جلوگیری کنید.

سرعت سایت

امروزه سرعت سایت نقش زیادی در دریافت ترافیک وب سایت‌ها دارد. زیرا مردم کم حوصله هستند و منتظر باز شدن صفحات نمی‌مانند و به وب سایت دیگری ‌می‌روند. موتور‌های جستجوگر مانند گوگل این چنین سایت‌ها را در رتبه‌های پایین قرار می‌دهند. هاست قوی با سرعت بالا، فشرده‌سازی حجم تصاویر، استفاده از DNS، تهیه فایل CSS، در بالا بردن سرعت سایت تأثیر می‌گذارند.

فایل Robots. txt

فایل متنی robots. txt، که شامل دستور‌های برنامه‌نویسی است و در هاست بارگذاری می‌شود. با کمک این فایل می‌توانید جهت حرکت ربات‌ها در سایت را تعیین کنید. یعنی تعیین می‌کنید ربات‌ها چه صفحاتی را بررسی و ایندکس کنند. یک اشتباه کوچک در این فایل منجر می‌شود که ربات‌ها نتوانند به راحتی در وب سایت شما بخزند. از جمله این اشتباهات مسدود کردن فایل‌های js و css است. ربات‌ها برای درک اینکه سایت شما به چه روشی کار می‌کند به آن‌ها نیازمند هستند.

صفحات ۴۰۴ و لینک‌های شکسته

صفحات ۴۰۴ همان صفحات مرده هستند که نشان می‌دهند که دیگر چنین صفحه‌ای وجود ندارد. وقتی بازدید‌کننده با این صفحات ناموجود روبرو شود خطای ۴۰۴ برای آن نمایش داده می‌شود. وجود چنین صفحاتی برای کاربران بسیار آزار دهنده است. پس تلاش کنید برای رفع این مشکل لینک‌ها را به کمک ابزار‌های در دسترس چک کنید. اگر صفحاتی حذف شده‌اند به بازدید‌کننده با یک پیام اطلاع دهید که این صفحه دیگر وجود ندارد. اگر هم صفحاتی تغییر کرده‌اند با ریدایرکت به صفحات دیگر، برای آن جایگزین قرار دهید.

نشانه‌گذاری داده‌های ساختاریافته یا استراکچر دیتا‌ها

داده‌های ساختاریافته کد‌هایی هستند که برنامه‌نویس در قالب وب‌سایت اضافه می‌کند، با کمک این کد‌ها موتور‌های جستجوگر به درک درستی از قسمت‌های مختلف وب سایت می‌رسند. و امکان بهتری برای آن‌ها وجود دارد که محتوا‌های صفحات شما را درک کنند. استفاده از این کد‌ها سبب می‌شود که گوگل لینک سایت را در SERP قرار دهد.

نقشه سایت XML

نقشه سایت یا فایل sitemap. XML، فایلی است که درهاست سایت قرار دارد و هدفش کمک به موتور‌های جستجو است. این فایل شامل آدرس همه صفحات وب سایت است و همچنین شامل اطلاعات کلیدی دیگر از جمله تاریخ آخرین بروز‌رسانی صفحات، اولویت‌بندی صفحات سایت، تایم بروز شدن سایت. با کمک نقشه سایت این احتمال وجود دارد که همه صفحات وب سایت ایندکس شوند.

فعال کردن AMP

AMP یک پروژه مورد حمایت گوگل است. به کمک کد AMP HTML، سرعت بارگذاری صفحات در تلفن‌های همراه افزایش می‌یابد. و بخش‌های اضافه از جمله اسکریپت‌ها، نظرات و فرم هانمایش داده نمی‌شود. و تأثیر فوق‌العاده‌ای بر تجربه کاربری خوشایند دارد.

واکنشگرایی صفحات سایت

واکنشگرایی صفحات سایت(Responsive) سبب می‌شود کاربران تلفن همراه و تبلت مطالب و محتوا‌های سایت را به درستی مشاهده کنند. این عمل یکی از نکات اصلی سئو تکنیکال است زیرا قالب استاندارد و ریسپانسیو سایت تجربه کاربری خوبی را به دنبال دارد. ابزار mobile friendly test به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید چقدر وب سایتتان ریسپانسیو است.

ثبت در ابزار‌های گوگل

گوگل از کجا سایت شما را پیدا کند و به آن رتبه بدهد؟ . بعد از طراحی سایت، اولین کار ثبت سایت و نقشه سایت در ابزار‌های گوگل مانند سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس است. این کار برای ایندکس شدن صفحات وب سایت ضروری است. همچنین با کمک ابزار سرچ کنسول می‌توانید کارایی وب سایت را تحلیل کنید. و اگر مشکلی در خزیدن ربات‌ها وجود داشته باشد شما را باخبر می‌کند.

ساختارمند کردن URL‌ها

ساختارمند کردن آدرس همه صفحات وبسایت، از نکات اصلی برای سئو تکنیکال است. تلاش کنید این آدرس‌ها شامل کلمات کلیدی باشد و نکات زیر را مدنظر قرار دهید.

استفاده نکردن از حروف کوچک و نشانه‌ها.

با استفاده از “-” کلمات را جدا کنید.

آدرس‌ها کوتاه باشند.

کلمات کلیدی را استفاده کنید.

حروف فارسی را بهتر است استفاده نکنید.

از نماد‌های نامفهوم و تاریخ خودداری کنید.

اسلش‌های زیادی استفاده نکنید.

فیلترهای فعال