Categories
دیجیتال مارکتینگ

سئو کلاه سفید، معرفی 20 تکنیک اثر بخش در White Hate seo

سئو کلاه سفید چیست؟ کلاه سفید نماد چیست؟ چطور می‌توانم سئوی کلاه سفید انجام بدهم و ده‌ها سوال که شاید شما در ذهنتان مرور می‌کنید. در این مقاله ما قصد داریم به این سوال‌ها پاسخ دهیم و به بررسی تفاوت سئو کلاه سفید و سیاه بپردازیم. و با تکنیک‌های اثر‌گذار در سئوی کلاه سفید آشنا شویم. جهت درک بهتر این مقاله، اگر با مفاهیم سئو وب سایت آشنا نیستید، پیشنهاد می‌شود مقاله سئو – سئو چیست؟ را بخوانید.

سئو کلاه سفید
سئو کلاه سفید

کلاه سفید نماد چیست؟

واژه‌های کلاه سفید و کلاه سیاه از سال ۱۹۲۰ در فیلم‌های هالیوودی استفاده شد، بیننده با دیدن این کلاه‌ها با کاراکتر بازیگران فیلم آشنا می‌شود. بازیگر قهرمان و کسی که نقش آدم خوبه را بازی می‌کرد کلاه سفید داشت و آدم بده فیلم کلاه سیاه داشت. حالا در این زمانه این واژ‌ها در بخش های  گوناگون وارد شده‌اند. از امنیت گرفته تا بهینه‌سازی سایت، در حرفه سئو نیز این واژه‌ها نشان دهنده نوع فعالیتی که ما انجام می‌دهیم.

Hollywood White Hat Icon
Hollywood White Hat Icon

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید، شامل استفاده کردن از روش‌های مورد قبول موتور‌های جستجوگر مخصوصا گوگل است. در این روش با رعایت قوانینی که گوگل برای ما مشخص کرده تلاش می‌کنیم به بهینه‌سازی وب سایت بپردازیم. و با کسب رضایت مخاطبین به هدف خودمان که بدست آوردن رتبه خوب در موتور‌های جستجوگر است برسیم. بهینه‌سازی با کلاه سفید بهترین نتیجه مورد انتظار را برای مخاطبین بوجود می‌اورد و رضایت مخاطب نسبت به همه چیز با ارزش‌تر است. این روش نقطه مقابل سئو کلاه سیاه است. این روش بهینه‌سازی نیاز به تلاش و صبوری دارد و در مقابل دوام و ماندگاری بیشتری دارد. در ضمن با استفاده از White Hat، خیالتان راحت است که مجازات گوگل شامل شما نمی‌شود.

سئو کلاه سفید و سیاه
سئو کلاه سفید و سیاه

تفاوت سئو کلاه سفید و سیاه

تفاوت بنیادین بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه در زمینه‌ی نوع انتخاب روش‌های بهینه‌سازی سایت برای موتور‌های جست و جو  می‌باشد. در سئو کلاه سفید، تمرکز بر استفاده از پیشنهادات موتور‌های جستجوگر است اما در کلاه سیاه با استفاده از نقاط ضعف الگوریتم‌های جستجوگر به نوعی آن‌ها را فریب می‌دهید. وایت هت سئو، یک روش زمان بر است اما مطمئن باشید پشیمان نمی‌شوید و مزد زحمات خودتان را از گوگل می‌گیرید و به دوستی عمیق با موتور‌های جستجو‌گر منجر می‌شود. اما در روش Black Hat در مدت زمان کم به هدف خودتان می‌رسید.

توجه توجه!! این روش مدت زمان زیادی دوام نمی‌آورد. با توجه به پیشرفت هوش مصنوعی الگوریتم‌های گوگل مطمن باشید که شامل مجازات گوگل می‌شوید. سئو White Hat، همه تمرکز و هدفش مخاطب است و با استفاده از تکنیک‌های تلاش می‌کند که مخاطب از بازدید سایت راضی باشد و مدت زمان بیشتری در سایت بماند و در پایان به آنچه دنبالش بوده برسد. در مقابل بلک هت سئو، هدفش تنها کسب رتبه خوب در رنکینگ جستجو‌گر‌ها می‌باشد و با استفاده از روش‌های فریب کارانه در مدت زمان کم به هدفش برسد.

difference between white SEO black
difference between white SEO black

سئو خاکستری چیست

طبق گفته جان اندرو (متخصص سئو): ” سئو کلاه خاکستری چیزی بین سئو کلاه سفید و سیاه نمی‌باشد. بلکه شامل تکنیک‌هایی که اگر گوگل متوجه استفاده آن‌ها شود، سایت شما را جریمه می‌کند و افرادی بیشتر از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنند که خیلی به قانون پابند نمی‌باشند ولی در نظرشان نمی‌خواهند کار غیر قانونی کنند. “

تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری، همان تکنیک‌های سئو کلاه سیاه است که جستجوگر گوگل توانایی تشخیص آن‌ها را ندارد. و الگوریتم‌های جستجو‌گر گوگل آن‌ها را جز تکنیک‌های کلاه سفید تشخیص می‌دهند. روش Gray Hat، نسبت به کلاه سیاه به مراتب کم خطرتر است و نسبت به White Hat زمان بر و مشکل نیست.  این روش بهینه‌سازی اگر توسط متخصص سئو کاربلد به درستی انجام شود، می‌تواند در افزایش ترافیک طبیعی وب سایت و افزایش رتبه سایت موثر باشد. اما باید توجه کرد که گوگل هم بیکار ننشته و هر روز هوش مصنوعی این الگوریتم‌ها در حال پیشرفت است. پس سئو کار حرفه‌ای همیشه باید اطلاعات خودش را راجع به تکنیک‌های سئو به روز نگه دارد تا در آینده در لیست جریمه گوگل قرار نگیرد.

تکنیک های سئو کلاه خاکستری 2021
تکنیک های سئو کلاه خاکستری 2021

تکنیک‌های سئو کلاه سفید

هر کدام از روش‌های بهینه‌سازی اگر در جای مناسب استفاده شود می‌توانند در بهینه‌سازی سایت تاثیر گذار باشد. زیاده روی در هر تکنیک منجر به عبور از خط قرمز و صدمه به رتبه سایت می‌شود. در این قسمت ما به معرفی جامع ۲۰ تکنیک موثر در سئو کلاه سفید می‌پردازیم.

۱. جستجوی و انتخاب کلمات کلیدی مناسب

کلمات کلیدی کلیدی (اصلی)، در واقع هدف شما از ایجاد یک سایت را نشان می‌دهند و مخاطب با استفاده از همین کلمات کلیدی با سایت شما ارتباط برقرار می‌کند. پس شما باید تلاش کنید که از کلمات کلیدی متاسب با سایت خودتان استفاده کنید و به تنوع در انتخاب هم دقت داشته باشید.

سئو کلاه سفید انتخاب کلمه کلیدی
سئو کلاه سفید انتخاب کلمه کلیدی

۲. تولید محتوا با کیفیت برای مخاطب

شاید بار‌ها شنیده‌اید که محتوا پادشاه است، اما شنیدن آن خالی از لطف نیست. محتوا جان یک وب سایت است، سایت شما بدون محتوا هیچ ارزشی در بین مخاطبین و موتور‌های جستجو‌گر ندارد. این محتوا است که سبب افزایش بازدید کاربران و در نتیجه آن افزایش رتبه سایت شما می‌شود. توصیه می‌شود همیشه محتوا‌های منحصر بفرد و متناسب با سایت خودتان تولید کنید. تلاش کنید کاربر از وقتی که برای بازدید سایت شما و خواندن محتوا‌های وب سایت شما گذاشته احساس رضایت داشته باشد و به خواسته خودش برسد. درست است که محتوای متنی در بین کاربران از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. اما توجه کنید که محتوا‌های صوتی، کلیپ‌های ویدئوی، اینفوگرافیکی‌ها تاثیر چشمگیری در جذب مخاطب به وب سایت دارد. 

 

۳.   یادتان نرود محتوا قدیمی را بروزرسانی کنید

هر محتوای که ما تولید می‌کنیم یک تاریخ انقضا دارد. محتوا‌های که چند سال پیش منتشر کرده‌اید، حتما نیاز به بروز‌رسانی دارند. لازم است که شما محتوا‌های تولید شده خودتان را بازنگری کنید و محتوای خود را با اطلاعات روز همگام‌سازی کنید. گوگل علاقه زیادی به دیدن محتوا‌های جدید دارد و این محتوا‌ها از گوگل رتبه بهتر می‌گیرند.

۴. استفاده از تگ‌های Heading در تولید محتوا و کد‌های وب سایت

استفاده از تگ‌های هدینگ (تیتر وظیفه)، علاوه بر اینکه به زیبایی و نظم محتوای شما کمک می‌کند خوانایی آن را بالا می‌برد. این روش یکی از معیار‌های اساسی الگوریتم‌های جستجوگر گوگل برای رتبه دادن به صفحات وب سایت است. تگ‌های هدینگ ( H۱، H۲، H۳، H۴، H۵، H۶ ) در کد‌های Html سایت نیز استفاده می‌شود. نکته‌ای که باید دقت شود این است که برای عنوان اصلی وب سایت حتما از تگ H۱ استفاده کنید.

 White hat SEO use heading
White hat SEO use heading

 

۵. بهینه‌سازی تصاویر در سئو کلاه سفید

استفاده از تصاویر، به جذابیت محتوا و سایت شما کمک خیلی زیادی می‌کند. جالب است بدانید که الگوریتم‌های جستجوگر‌ها هم مانند ما انسان‌ها وقتی یک محتوا رو می‌بیند اول به سراغ تصاویر ‌می‌روند. اما استفاده از عکس‌های بر روی حجم سایت و سرعت لود وب سایت تاثیر منفی دارد. حتما از ابزار‌های بهینه‌سازی تصاویر استفاده کنید. می‌توان به یکی از سایت‌های عالی تاینی پی ان جی در این زمینه اشاره کرد. در انتخاب تصاویر دقت به خرج دهید و تصاویر با کیفیت و مرتبط با موضوع انتخابی شما باشند. در نامگذاری تصاویر حتما از خاصیت Alt استفاده کنید، این روش به الگوریتم‌های موتور‌های جستجوگر مانند گوگل کمک می‌کند که سریع‌تر و بهتر موضوع محتوای شما را درک کنند.

۶. از شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید

انتشار محتوای تولید شده در صفحات اجتماعی مانند توئیتر، اینستاگرام، فیسبوک و… علاوه بر شانس دیده شدن بیشتر محتوا به گسترش انتشار محتوا کمک می‌کنید. با این کار لینک‌های زیادی برای وب سایت‌تان می‌گیرید و به سئوی سایت کمک کرده‌اید. با گسترش شبکه‌های اجتماعی در بین کاربران، می‌توانید ارتباط مستقیمی با آن‌ها داشته باشید و محصولات و برند خودتان را بهتر به آن‌ها معرفی کنید. پس حتما از دکمه‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی در مطالب سایت استفاده کنید.

سئو کلاه سفید شبکه های اجتماعی
سئو کلاه سفید شبکه های اجتماعی

۷. پیدا کردن لینک‌های معیوب سایت

سئوی کلاه سفید عالی نیازمند پیدا کردن لینک‌های خراب (Broken Links) است. وجود لینک‌های خراب در موتور‌های جستجوگر مانند گوگل، بسیار خطرناک است و ممکن است وب سایت شما متهم به استفاده از سئوی Black Hat شود. پس سعی کنید این لینک‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را ویرایش یا پاک کنید.

 White hat SEO broken link

White hat SEO broken link

 

۸. استفاده از URL دوستانه

استفاده از آدرس صفحات مناسب، می توانند در سئوی سایت شما موثر باشد. موتورهای جستجو مانند گوگل، به آدرس صفحات وب سایت (URL) توجه خاصی دارند. پس سعی کنید URL ساده و مختصر و حتما شامل کلمه کلیدی باشد. حروف اضافه را حذف کنید و حتما از کلمات انگلیسی استفاده کنید. اجتناب از  اعداد و حروف فارسی و فاصله و حتما از خط فاصله (-) استفاده کنید.

سئو کلاه سفید استفاده URL دوستانه
سئو کلاه سفید استفاده URL دوستانه

۹.   افزایش سرعت load سایت

سئو کلاه سفید شامل تکنیک های زیادی است، یکی از این تکنیک ها سرعت لود سایت است. طبق گفته گوگل سرعت بارگذاری یک سایت، از معیار‌های اصلی رتبه‌بندی محسوب می‌شود. به این دلیل که هر میلی‌ثانیه تاخیر در سرعت باز شدن وب‌سایت، منجر به نارضایتی مخاطب و کاهش بازدید سایت می‌شود. روش‌های زیادی برای بهینه‌سازی سرعت بارگذاری سایت وجود دارد. یکی از ابزار‌های مفید تحلیل در این زمینه سایت gtmetrix است. در صورت آشنایی نداشتن با این ابزار کارآمد پیشنهاد می‌کنیم این مقاله معرفی ابزار GTMETRIX – آموزش کار با جی تی متریکس را  مطالعه کنید؛ چون با یادگیری و اجرای این نکات می‌توانید کمک زیادی به بهینه‌سازی وب سایت کنید.

سئو کلاه سفید تکنیک افزایش سرعت لود سایت
سئو کلاه سفید تکنیک افزایش سرعت لود سایت

۱۰. استفاده از لینک‌سازی‌

به جرات می‌توان گفت که یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌های سئو کلاه سفید، لینک‌سازی داخلی و خارجی است. استفاده هدفمند از این لینک‌ها منجر به سئوی اصولی سایت می‌شود. در لینک‌سازی داخلی شما به تولید محتوا‌های جذاب و متنوع می‌پردارید و با قرار دادن لینک آن‌ها در صفحات به نوعی یک زنجیره اطلاعات درست می‌کنید. لینک‌سازی خارجی یعنی اضافه کردن لینک سایت‌های ارزشمند و مفید به وب سایت خودتان است. گرفتن بک لینک از سایت‌های دارای رنکینگ بالاتری نسبت به شما اعتبار صفحات سایت شما را افزایش می‌دهد.

سئو کلاه سفید استفاده لینک داخلی خارجی
سئو کلاه سفید استفاده لینک داخلی خارجی

۱۱. استفاده از ابزار‌های گوگل

در بین موتور‌های جستجوگر، گوگل محبوب‌ترین جستجوگر در دنیا به حساب می‌آید. ناگفته نماند که این جستجوگر، در بین تمام کاربران ایرانی شناخته شده است و علاقه زیادی به استفاده از آن دارند. کمپانی گوگل، با معرفی ابزار‌هایی جامع کمک فراوانی به مدیران وب سایت در زمینه سئو انجام می‌دهد. دو ابزار معروف گوگل Google Analytics و google search console می‌باشند. جهت آشنایی با ابزار گوگل سرچ کنسول توصیه می‌کنیم این مقاله گوگل سرچ کنسول چیست؟ معرفی جامع ابزار سرچ کنسول جدید گوگل را مطالعه بفرمایید.

 

۱۲. ایجاد نقشه سایت

نقشه سایت (Sitemap) یکی از تکنیک‌های بسیار مهم در سئو کلاه سفید است. نقشه یک سایت شامل یک دسته‌بندی جامع از قسمت‌های مختلف سایت است. با ایجاد سایت مپ به ربات‌های موتور‌های جستجوگر این اجازه را می‌دهید که به راحای به قسمت‌های مختلف سایت شما سرکشی کنند.

White hat SEO نقشه سایت
White hat SEO نقشه سایت

 

۱۳. لزوم طراحی وب واکنش‌گرا یا ریسپانسیو

این روز‌ها گوشی‌های موبایل جای خودشان را در زندگی روزمره بیشتر از همیشه باز کرده‌اند. طبق آمار‌های ارائه شده بیشتر کاربران جستجو‌های اینترنتی خود را با گوشی موبایل انجام می‌دهند. به همین خاطر است که گوگل تاکید دارد در طراحی سایت‌ها به Responsive Web Design توجه کنیم. صفحات سایت‌تان را طوری طراحی کنید که در صفحه‌ی نمایش انواع  موبایل‌ها، تبلت‌ها و… سایت‌تان درست نمایش داده شود. این روش یکی از فاکتور‌های جدید سئو کلاه سفید است.

White Hat SEO Importance of Responsive Web Design
White Hat SEO Importance of Responsive Web Design

۱۴. انجمن بسازید

در روش‌های سئو White Hat، پیشنهاد شده از امکانات انجمن ها (Forum) استفاده کنید. با ساخت انجمن در وب سایت خودتان به مخاطبین اجازه می‌دهید تا با طرح سوالات و دیدگاه‌های خودشان بتوانند به خواسته‌هایشان دست پیدا کنند. همین امر موجب رشد انجمن و به طبع باعث افزایش بازدید از سایت و رشد ارگانیگ رتبه سایت  می‌شود.

۱۵. رقبا را فراموش نکنید

همیشه و در همه حال باید رقیب خودتان را زیر نظر داشته باشید. دقت کنید که رقیبتان روی چه کلمات کلیدی تمرکز کرده است. نقاط ضعف و قوت آن را شناسایی کنید. یکی از مهمترین تحلیل در مورد رقبا، ارزیابی بک لینک‌های وب سایت رقیب می‌باشد که می‌توانید این کار را با ابزار سئو موز بررسی کنید. جهت آشنایی با این ابزار مفید به شما پیشنهاد می‌شود مقاله معرفی ابزار موز Moz.com را مطالعه بفرمایید.

۱۶. استفاده از کد‌های اسکیما

سئو کلاه سفید و استفاده از کد‌های اسکیما (Schema)، کمکی در جهت خزش راحت‌تر خزنده‌های موتور‌های جستجو‌گر در صفحات وب سایت است. این کد‌ها انواع مختلفی دارند. در واقع اسکیما مجموعه کد‌های HTML هستند، که در کدنویسی سایت استفاده می‌شود و کمک می‌کند صفحات وب سایت شما راحت‌تر و بهتر معرفی شوند. اگر سایت خود را با وردپرس طراحی کرده‌اید، افزونه Yoast به صورت خودکار این کد‌های اسکیما را به صفحات سایت اضافه می‌کند. جهت آشنایی با این افزونه دوست داشتنی توصیه می‌کنم مقاله معرفی افزونه yoast seo – یواست سئو چیست را مطالعه بفرمایید.

 

۱۷. تجربه کاربری (UX)

در سئو کلاه سفید یکی از معیار‌های گوگل ، توجه به تجربه کاربری در سایت  یا User Experience است. در واقع گوگل از شما می‌خواهد سایت‌تان را طوری طراحی کنید که مخاطب راحت به نیاز خودش برسد و سردرگم نشود. از قسمت‌های مهم سایت می‌توان به منوی اصلی، sidebar سایت (نوار‌های کناری) و Menu Footer (پاورقی‌ها) اشاره کرد و با قرار دادن صفحات اصلی سایت در آن‌ها می‌توانیم به دسترسی مخاطب کمک کنیم.

سئو کلاه سفید روش UX
سئو کلاه سفید روش UX

۱۸. ثبت کسب و کار در گوگل

ثبت نام کسب و کار خودتان در گوگل مپ، یکی از روش‌های سئو کلاه سفید است. این روش باعث اطمینان مخاطبین می‌شود و به مخاطبین سایت این امکان را می‌دهد آدرس کسب و کارتان را ببنیند. ثبت اطلاعات دقیق سایت در Google My Business، کار با اهمیتی در زمینه سئو محلی سایت است. هم اکنون بیش از نیمی از کسب و کار‌های آنلاین، در این اپلیکیشن جذاب ثبت نام کرده‌اند. جهت آشنایی با این برنامه پیشنهاد می‌شود مقاله نقشه گوگل + ویژگی های نقشه گوگل را مطالعه بفرمایید.

۱۹. فعالیت در ویکی پدیا فارسی

همانطور که می‌دانید ویکی پدیا یک دانش نامه آنلاین رایگان است. شما می‌توانید راجع به هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد در آن مقاله بنویسد. این دانش نامه در زمینه سئو نیز می‌تواند به شما کمک برساند. بدین صورت که با کامل کردن مقاله‌های مرتبط در حوزه فعالیت خودتان، ایجاد یک مقاله جدید در ویکی پدیا یا به احیای لینک‌های شکسته ویکی‌پدیا بپردازید و یک بک لینک ارزشمند از ویکی پدیا بگیرید.

۲۰. استفاده از بازاریابی محتوایی

یکی از اصلی‌ترین فاکتور سئو کلاه سفید، تولید محتوای مناسب و استفاده از بازاریابی محتوا (Content Marketing) برای سایت  به حساب می‌آید. شما با تولید محتوا‌های سئو شده به نیاز‌های مخاطبین پاسخ می‌دهید، و همچنین به الگوریتم‌های موتور‌های جستجوگر مانند گوگل کمک می‌کنید که شناخت بیشتری از محتوای شما پیدا کنند. اما دقت کنید که محتوا‌های تولید شده اگر به بازاریابی محتوایی توجه نکنند هیچ ارزشی ندارند. در حقیقت در این روش شما با تولید محتوا‌های با کیفیت و سرگرم‌کننده تلاش می‌کنید حس کنجکاوی آن‌ها را تحریک کنید. و به صورت غیر مستقیم و هدفمند به تبلیغات محصولات وب سایت خود بپردازید و در نهایت  مخاطبین خود را راضی به خرید کنید.

White Hat SEO Content Marketing
White Hat SEO Content Marketing

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به معرفی تکنیک‌های سئو کلاه سفید پرداختیم. در این روش همه توجه گوگل این است که بهترین صفحه به کاربران نمایش داده شود. قطعا شما هم اگر جای گوگل بودید همین کار را انجام می‌دادید زیرا محبوبیت گوگل به خاطر همین کاربران است. این روش سختی‌های خاص خودش را دارد اما طبق مثل سعدی «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود. مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد». شما با رجوع به Google webmaster Guidelines می‌توانید به روش‌های بهینه‌سازی سایت از نظر گوگل دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *