Categories
دیجیتال مارکتینگ

کلمه کلیدی چیست؟ نحوه انتخاب کلمات کلیدی در مقاله

 

کلمه کلیدی (Keyword Research)، مهمترین استراتژی سئو در تولید محتوا برای کسب رتبه عالی در گوگل است. جستجوی کلمه کلیدی به معنای پیدا کردن کلماتی است که برای سایت شما اهمیت بالاتری دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی کلید واژه کانونی و انواع روش‌های پیدا کردن و انتخاب آن‌ها بپزداریم.

 

"<yoastmark

 

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی، موضوع سایت یا محتوای شما را نشان می‌دهد. در واقع کلید واژه کانونی همان چیزی است که توسط کاربران جستجو می‌شود و شما با استفاده کردن از کلمات کلیدی در سایت و محتوای خودتان این امکان را به وجود می‌آورید که توسط موتور‌های جستجو دیده شوید. و ترافیکی به سایت شما وارد شود همواره تلاش کنید کلماتی را انتخاب کنید که با ارزش هستند. باید بررسی کنید کاربران دنبال چه چبزی هستند.

جستجو کلمه کلیدی داده‌های را در اختیار ما قرار می‌دهد که ما با آنالیز آن‌ها می‌توانیم متوجه شویم که مخاطب ما به دنبال چه چیز است؟ و تعداد کاربرانی که دنبال این اطلاعات هستند و همچنین نوع و فرمت اطلاعات در خواستی کاربران را می‌توان تشخیص داد.

 

کلمات کلیدی بلند یا لانگ تیل چیست؟

 

کلمه کلیدی تک کلمه‌ای بیشترین جستجو‌ها را دارد و رقابت در این نوع کلمات به شدت بالا است. با این حال بایست دقت کرد که رقابت در این کلمات تکی بسیار فشرده است. اما در لانگ تیل‌ها که از ترکیب کلمه کلیدی اصلی با دیگر کلمات ساخته شده است و در این نوع رقابت کمتر است. نکته دیگری که باید به آن دقت کنیم این است که کلمات بلند هدف مشخص‌تری را نشان می‌دهد.

به عنوان نمونه مادربرد آیفون یک کلمه کلیدی است که رقابت زیادی در این کلمه وجود دارد اما با انتخاب مادربرد آیفون ۱۲ حجم ۲۵۶ گیگ هم شانس بیشتری برای انتخاب و دیده شدن توسط موتور‌های جستجو داریم. و نکته دیگر اینکه کلیت ندارد و نشان می‌دهد که افرادی که این کلمات را انتخاب می‌کنند مشتریان واقعی هستند.

نکات اصلی در انتخاب کلمه کلیدی

  • تعداد و میزان جستجوی کلمه انتخابی
  • آنالیز رقیب بدین معنی است که رقیبمان را بررسی کنیم تا متوجه شویم با استفاده از چه کلماتی ترافیک بیشتری را جمع کرده است.
  • قیمت

 

انواع روش های انتخاب کلمه کلیدی

برای پیدا کردن کلمه کلیدی اصلی روش ها و ابزارهای گوناگونی وجود دارد. هر کدام ار این روش ها مزیت و معایب خاص خودشان را دارند. پیشنهاد ما به شما استفاده از ابزارهای متفاوت است. از جمله این ابزارهای مفید رایگان و پولی می توان به Keyword Planner ،Bing Webmaster Tools ،Google Search Console،

KWFinder، Answer the Public، Keywordtool.io، SEMrush، Ubersuggest ،keywordpro و Google Trends اشاره کرد.

 

Google Keyword Planner

یکی از ابزار‌های مفید برای جستجو کلمه کلیدی است. یکی از دقیق ترین  و محبوب‌ترین ابزار‌های رایگان است و به شکلی کاملاً مستقیم با Google AdWords ترکیب شده است. برای استفاده از این ابزار کارآمد تنها نیاز دارید در AdWords یک حساب کاربری ایجاد کنید. یکی از معایب این ابزار عدم نمایش اندازه و مقدار جستجوی کلمه در دیگر موتور‌های جستجو است.

 

"<yoastmark

کار کردن با گوگل

استفاده از خود گوگل عالی‌ترین روشی است که شما می‌توانید کلمه کلیدی ارزشمند خودتان را پیدا کنید. با وارد کردن کلمه مورد نظرتان در جستجوگر گوگل لیستی از پیشنهادات به شما ارائه می‌شود. کافیست کلمه‌ خودتان را در کادر جست و جو تایپ کرده و منتظر پیشنهادات بمانید. موتور جستجو‌گر گوگل همواره تلاش می‌کند این پیشنهادات همان کلمه‌های باشند که بیشترین جستجو برای آن‌ها شده است. یکی دیگر از کمک‌های موتور جستجوگر گوگل دادن عنوان‌های است که با کلمه اصلی مورد جستجوی شما در ارتباط است. این لیست مفید در پایین صفحه جستجوی گوگل قرار دارد.

 

استفاده از Ahrefs

برای پیدا کردن کلمه کلیدی اصلی استفاده از Ahrefs بسیار کارآمد است. این ابزار با پیشنهاداتی که ارائه می‌دهد به شما کمک می‌کند تا کلید واژه کانونی را پیدا کنید، در ضمن کمک می‌کند به شما تا اندازه رقابتی بودن کلمه کلیدی اصلی را بررسی کنید و ببینید چه اندازه ترافیک می‌توانید برای سایت کسب کنید. این ابزار قوی به شما لیستی از کلمات کلیدی سایت رقیبتان را می‌دهد. با استفاده از این کلمات کلیدی رقیب شما توانسته است ترافیک اورگانیکی را برای سایت خود کسب کند. این ابزار پوشش سراسری برای کلمه کلیدی اصلی در اختیار شما قرار می‌دهد.

"<yoastmark

 

 

استفاده از ابزار Keyword Tool

ابزار keyword tool یکی از ابزار‌های مفید و رایگان است که به شما کمک می‌کند کلید واژه اصلی و طولانی که جستجو‌های زیادی برای آن شده است را پیدا کنید. استفاده از لانگ تیل‌ها یا همان کلمات دم دراز منجر به ایجاد ترافیک بالایی می‌شود چون رقابت در این کلمات کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *