Categories
ابزار سئو

User Flow یا جریان کاربر در گوگل آنالیتیکس Google Analytics

User Flow یا جریان کاربر در گوگل آنالیتیکس یکی از قسمت‌های Audience است. در این قسمت کاربردی، اطلاعات مهمی از جمله بررسی رفتار بازدید‌کنندگان در یک باره زمانی مشخص را بدست می‌آوریم. این اطلاعات نقش مهمی در زمینه سئو سایت دارند.

User Flow چیست

User Flow یا جریان کاربر یک نقشه از مسیر حرکت بازدید‌کنندگان سایت را نشان می‌دهد. این اطلاعات کمک می‌کند به شما که متوجه شوید کدام مسیر‌ها بیشتر از سوی کاربران طی شده است و کدام مسیر‌ها کمتر بازدید شده‌اند.

برای ورود به این قسمت از بخش Audience گزینه User Flow را انتخاب کنید.

User Flow گزینه Audience
User Flow گزینه Audience

سپس نموداری مانند تصویر زیر مشاهده می‌کنید که در حالت اولیه بر اساس کشور اطلاعات رفتاری کاربران را به ما نمایش می‌دهد.

User Flow گوگل آنالیتیکس
User Flow گوگل آنالیتیکس

با انتخاب هر یک ازمسیر‌های نمایش داده شده به شکل کامل‌تری می‌توانید تحلیل کنید چه مسیری را کاربر دنبال کرده و صفحه نهایی بازدید‌کننده چه بوده است؟ در این نمودار بخش‌های به رنگ قرمز Drop-offs هستند بدین معنی که بازدیدکنندگان وب سایت شما کدام صفحه را دنبال نکردن و از آن خارج شده‌اند. با نگه داشتن ماوس بر روی هرکدام از بخش‌ها می‌توانید اطلاعات دقیق را ملاحضه کرد. بخش‌های که به سبز رنگ هستند میزان Through Traffic مخاطبان یا ترافیک منتقل شده می‌باشد. مثلاً وقتی بازدید‌کنندگان سایت از صفحه اصلی سایت به صفحه خاصی ‌می‌روند و تعداد خروج آن‌ها کم است به این نتیجه می‌رسید که این صفحه اصلی است و برای آسانی کار مخاطبین می‌توانید این صفحه منتخب را به صفحه اصلی سایت اضافه کرد.

user flow تغییر پارامتر
user flow تغییر پارامتر

این کار به افزایش کاربرد‌پذیری سایت کمک می‌کند و کاربران سریعتر به خواسته‌های خودشان می‌رسند.

همان گونه که در مطالب بالا ذکر کردیم، این نمودار بصورت پیش فرض بر اساس Country (کشور) نشان داده می‌شود. اگر تمایل داشته باشید تا با معیار‌های دیگر نمودار را ملاحضه کنید، کافی است لیست انتخابی مانند تصویر زیر را انتخاب کرده و در قسمت Search bar عبارت مورد نظرتان را وارد کنید. به عنوان نمونه شبکه‌های اجتماعی، جستجوگر، سیستم بازدید کننده، از چه روشی کاربر به سایت متصل شده؟ به کمک مرورگر گوگل، لینک مستقیم یا از طریق لینک خارجی و …  و بسیاری امکانات دیگر. این کار مدت زمانی وقت می‌برد تا نمودار‌ها بر اساس معیار جدید تنظیم و نشان داده شوند.

 بخش کشویی User Flow گوگل آنالیتیکس
بخش کشویی User Flow گوگل آنالیتیکس

 

 

نکته پایانی

 

با کمک User Flow از قسمت Audience می‌توانیم ببینیم بازدید‌کنندگان سایت چه افرادی‌اند؟ از چه صفحاتی دیدن کردن؟ از کدام قسمت سایت خارج شدن؟ به چه ترتیبی صفحات را ملاقات کردن؟ و به چه صفحاتی بیشتر علاقه نشان داده‌اند و…. به کمک همه‌ای اطلاعات می‌توانیم قدمی بزرگ در بهینه‌سازی سایت برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *