Categories
آموزش بررسی ها

مهارت های سئو – 15 مهارت باور نکردنی و تضمینی در سئو

مهارت‌های سئو چیست؟ یک متخصص سئو به چه مهارت های نیاز دارد؟ چگونه کارشناس سئو شویم؟ در پاسخ به این سوالات یک چک لیست مشخص و معینی وجود ندارد. اما مهارت های برای این حرفه لازم و ضروری است، که هر سئو کاری باید آن را بداند و به مهارت های خود اضافه کند در این مقاله قصد داریم این نکات کلیدی را برسی کنیم.

چک لیست مهارت سئو
چک لیست مهارت سئو

مهارت های سئو عبارتند از :

1- آنالیز و دسته‌بندی بهترین کلمات کلیدی

یکی از مهارت های سئو، تحقیق درباره کلمات کلیدی کسب و کار مورد نظر است. در این دنیای وب این کلمات هستند که انسان ها را یکدیگر متصل می کنند. پس انتخاب کلمات مناسب بسیار با اهمیت است. همچنین لازم است بدانید رقیبان شما در این رابطه چه مقاله های گذاشتند و نوع محتوای آن ها چیست یا می‌توانید حدس بزنید که کاربران به دنبال چه کلماتی هستند. این استراتژی را برای نوشتن مقاله در پیش بگیرید تا سبب رشد و بهبود ترافیک وب‌سایت شود.

دومین مهارت ، مهارت تولید محتوا های خوب بهینه سازی و دارای بازاریابی محتوایی

نوشتن محتوا یکی دیگر از مهارت های سئو است. محتواهای خوب هستند که اصول نگارش در آن رعایت شده باشد و قابل فهم برای خواننده باشد. از دیگر نکات بهینه سازی محتوا باید حتما انجام شود تا محتوا برای انسان و ربات های جستجوگر قابل فهم باشد.  درک مفهوم بازاریابی محتوا (Content Marketing) یکی دیگر از مهارت‌های سئوکار است.
شما علاوه بر تولید محتوا های عالی در وب سایت، باید تلاش کنید محتوای را خلق کنید که بازدید کننده را مشتاق کند تا خواسته شما اعم از خرید یا ثبت نام یا گرفتن بک لینک را انجام دهد.

مهارت محتوا نویسی در سئو
مهارت محتوا نویسی در سئو

 3- یادگیری اصول کدنویسی

در مهارت های سئو نیاز است اصول کدنویسی را بدانید اما لازم نیست متخصص باشید، یعنی بتوانید منبع یک سایت را بررسی کنید و در صورت نیاز تغییرات را انجام دهید بدون اینکه سایت را خراب کنید.یا ارور‌ها را بر طرف کند. وب‌سایت w3schools و سورن وب یکی از سایت های عالی در زمینه آموزش زبان‌های HTML و CSS است. و همچنین شما میتوانید جهت یادگیری بیشتر به وب سایت sorenweb.com بروید و آموزش های زیادی از این مجموعه مشاهده و مطالعه نمائید . تمامی همکاران ما شمارا در زمینه یادگیری راهنمایی می کنند . 

مهارت کد نویسی
مهارت کد نویسی در سئو

4- مهارت های سئوداشتن ذهن آنالیزگر

مهارت های سئو و داشتن ذهن تجزیه گر به هم مربوط است. متخصصین سئو باید به سرعت بتوانند در لحظه مشکلات پیش آمده را آنالیز کرده و راه حلی برای آن بیابند. در این مواقع خوب است با ایجاد یک پرسش در ذهنتان خود را برای پاسخ به سوال پیش آمده آماده کنید. سوالاتی چون چه اتفاقی رخ داد؟ چرا این اتفاق رخ داد؟ و چه روندی را برای حل آن باید در پیش بگیرم؟ سوالات خوبی است که می­تواند ذهن را به چالش بکشد. نداشتن ذهن آنالیزگر یعنی کمبود یکی از مهم­‌ترین مهارت‌های سئو.

ذهن آنالیزگر در سئو
مهارت ذهن آنالیزگر در سئو

5- کار با ابزارهای سئو

مهارت های سئو شامل تسلط به ابزارهای Google Analytics و Google Search Console وGoogle trends و Google adwords کار با گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول باشد و مهمتر از همه مهمتر کاملا مسلط به دو ابزار معرف گوگل در زمینه سئوسایت گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول باشند. 

کار با ابزار سئو
مهارت کار با ابزار سئو

گوگل آنالیتیک ( آنالیتیکس ) به شما می گوید که بازدید کنندگان وب سایت شما چند نفر هستند و کدام صفحات بیشتر انتخاب شده اند. این اطلاعات کمک زیادی به شما می کند تا بدانید چه چیز خلق کنید. 

مهارت در تجزیه و تحلیل داده به شما کمک می کند که شاخص های عملکردی هر کسب و کار را به خوبی شناسایی کنید و مکان رقیبان کسب و کار خودتان را نیز ارزیابی کنید.

 

6- منظم بودن

منظم بودن در هر کاری منجر به موفقیت می شود. در سئو نیز تولید محتوا و نشر منظم آن در یک ساعت مشخص و طبق روال هر روز کمک زیادی به بهینه سازی سایت می کند. با این نظم شما ربات های جستجو گر را عادت می دهید که چه زمان مشخصی به وب سایت شما سر بزنند. در واقع با انجام این کار صفحات شما سریع ذخیره می شود و اعتبار شما نزد جستجوگر افزایش می یابد. 

7- مهارت های سئو و زبان انگلیسی

یکی دیگر از مهارت های سئو یادگیری زبان است. اکثر سایت­‌ها و مطالب سئو و ویدیوهای یوتیوب در این زمینه انگلیسی است. البته به زبان فارسی نیز داده های محدودی وجود دارد. برای بررسی این موارد و همچنین برای دسترسی به مقاله های که نمونه فارسی آن موجود نیست، نیاز است آشنایی با زبان انگلیسی داشته باشد.

مهارت سئو به زبان انگلیسی
مهارت سئو به زبان انگلیسی

 8-مهارت کار با Excel ( اکسل )

آنالیز و شبیه سازی داده ها با استفاده از Excel کمک زیادی به متخصصین سئو خواهد کرد.

بطور کلی اکسل در زمینه تولید نقشه های سایت از لینک ها، بررسی تغییرات الگوریتم ها، اثر الگوریتم ها بر روی داده ها، بررسی نرخ کلیک و دسته بندی کلمات هدف بسیار کمک رسان است.

مهارت اکسل در سئو
مهارت اکسل در سئو

9- آشنایی با نحوه کار موتور‌های جستجو

مهارت های سئو به نحوه کار موتورهای جستجوگر بستگی دارد.

بعد از ثبت سایت، ربات‌های جستجو گرها به سراغ سایت می آیند. و صفحات آن را کراول Crawel ( خزیدن ) می‌کنند.

سپس،ربات ها صفحات را ایندکس می کنند.در نهایت، صفحات با توجه به الگوریتم های جستجو گر مورد نظر رتبه بندی می شوند. و در نتایج قابل مشاهده هستند.

نحوه کار موتور‌های جست و جو
نحوه کار موتور‌های جستجو

10-لینک‌سازی (Link Building)

لینک سازی یکی از مهارت های سئو است. که برای اینکه گوگل و سایر موتورهای جست و جو، برای وب‌سایت شما ارزش قائل شوند. باید هدف گذاری ساخت لینک‌های با کیفیت منظّم و شفاف تنظیم کند. البته این هدف گذاری می تواند شامل ساختار لینک‌های داخلی وب‌سایت و هم لینک‌سازی خارجی باشد. یعنی جستجوگر متوجه این نکته شود که، سایت شما آنقدر ارزش دارد که سایر وب‌سایت‌ها به آن لینک می دهند.

مهارت لینک سازی در سئو
مهارت لینک سازی در سئو

11- آشنایی با انواع اصلی سئو

از مهارت های اساسی سئو آشتایی با انواع سئو و تسلط بر آن است. هر یک از این موارد بر قسمت خاصی از سئوسایت تاثیر گذار است.

سئو تکنیکال (Technical SEO)

سئوی خارجی (Off-Page SEO)

لوکال سئو (Local SEO) ( سئو محلی )

12- توجه به صفحه نتایج جستجو

یکی دیگر از مهارت های سئو، توجه به صفحه نتایج جستجو است. یکی از مرحله های مهم که بهتر است صفحه SERP را موشکافانه مورد بررسی قراردهید. و راحت از آن عبور نکنید. از مهم ترین نکاتی که باید مورد دقت قرار گیرد این است که سازماندهی سایت به چه شکل است، نوع محتوای ارائه داده شده چیست، یا اگر کلمات را تغییر دهیم چه صفحات دیگری نمایش داده می شود. به روز باشید و به صفحه SERP همیشه سر بزنید. 

13- انتظار در سئو

مهارت انتظار در سئو یک مهارت به خصصوص خودشو داره و این مهارت کار هر کسی نمیتونه باشه و باید برای رتبه گرفن هر کلمه کلیدی مهارت صبر و انتظار داشته باشه و با کار کردن بیش از حد و بیش از حد بهینه کردن تمامی زحمات خود را به باد ندهد .

انواع مهارت های سئو
انواع مهارت های سئو در سورن

14-تفکر انتقادی

از دیگر مهارت های سئو داشتن تفکر انتقادی است. تفکر انتقادی به زبان ساده یعنی زیر سوال بردن همه مفروضات و پذیرفتن آن در صورت بررسی همه جوانب کار است. در واقع هیچ راه حل ثابتی درانواع پروژه های سئو وجود ندارد. عوامل بسیار زیادی در رتبه بندی سایت در نتایج جستجو تاثیر می گذارند. به همین علت مهم است که یک متخصص سئو ذهن انتقادی داشته باشد. یعنی انواع مشکلات را بتواند شناسایی کند و با ذهن خلاق خودش راه حل های برای آن ها پیدا کند. یک متخصص سئو با تفکر انتقادی همیشه همه عوامل را مورد نقد و بررسی قرار می دهد. بررسی کند که چه عواملی برای رتبه بندی رقبا جواب داده یا نه. به طور کلی همیشه از خودش می پرسد، چرا این مشکل به وجود آمده؟ چطور مشکل را برطرف کنم؟ کدام اشتباهات وجود دارد؟

 

15-مهارت ارتباطی

مهارت ارتباطی و اجتماعی بودن یکی دیگر از مهارت های سئو است. یک متخصص سئو با افراد زیادی در ارتباط است، ازمشتری گرفته تا همکاران و اعضای تیم. پس باید فن بیان و ارتباط قوی داشته باشید. این مهارت به شما در نوشتن محتوا تاثیر گذار و در ارتباطات با اعضای تیم در رابطه با انجام اصلاحات به نفع سئوی سایت و دریافت ترافیک بیشتر بسیار کمک کنننده است.

منابع آموزش مهارت های سئو

مهارت های سئو و منابعی که به شما کمک می کند. در دنیای وب منابع زیادی وجود دارد که شما می توانید با مطالعه آن ها در سئو حرفه ای شوید. البته پیشنهاد می شود که به هر سایت و مقاله ای اطمینان نکنید. و همیشه دستور العمل های که در سئو انجام شده و نتیجه گرفته را دنبال کنید. در این قسمت ما چندین منبع معتبر را برای شما ذکر کردیم. شما می توانید با مراجعه به آن ها دانش خود را در این زمینه افزایش دهید. 

Google Webmaster Central Blog، Search Engine Journal، Search Engine Land، The Moz Blog ، SEMrush BlogYoast، Yoast SEO Blog، Backlinko، Neil Patel SEO HubSpot SEO Posts، Ahrefs

5 thoughts on “مهارت های سئو – 15 مهارت باور نکردنی و تضمینی در سئو

 1. Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few
  pics to drive the message home a bit, but instead of that,
  this is excellent blog. A great read. I will certainly be back.

 2. I have read some just right stuff here. Definitely value
  bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to create one of these wonderful informative web site.

 3. Wonderful, what a weblog it is! This webpage provides valuable facts
  to us, keep it up.

  فوق العاده است، چه وبلاگی است! این صفحه وب حقایق ارزشمندی را ارائه می دهد
  برای ما، آن را ادامه دهید.

 4. Wonderful goods from you, man. I have understand your
  stuff previous to and you’re just extremely great. I really like what
  you have acquired here, certainly like what you are stating
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still
  care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you.

  This is really a terrific site.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *