Categories
ابزار سئو

معرفی ابزار GTMETRIX – آموزش کار با جی تی متریکس

در این مطلب به معرفی ابزار GTMETRIX می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم جی تی متریکس چیست؟ و چه کاربردی دارد ؟ به نظر شما چرا سرعت سایت مهم است و سایت جی تی متریکس چه نقشی در افزایش سرعت سایت دارد؟ به نظر گوگل یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی در صفحه‌های نتایج، سرعت سایت است.  سرعت سایت تأثیر مستقیم بر روی تجربه کاربری و سئو دارد.

gtmetrix
gtmetrix

سایت جی تی متریکس

وب سایت جی تی متریکس یکی از بهترین ابزارهای آنلاین و رایگان است که به شماکمک میکند عملکرد وب سایت خود را افزایش دهید با استفاده از این سایت می توانید سرعت سایت خود را اندازگیری کنید و نقاط قوت ونقط ضعف سایت خود را شناسایی کنید این وب سایت به خاطر دقت بالایی که دارد در میان مدیران وب سایت ها مخصوصا ایرانی ها از محبوبیت بالایی برخوردار است.

آموزش کار با جی تی متریکس

اولین گام برای معرفی ابزار GTMETRIX و استفاده از این ابزار این است که، در مرورگر خود آدرس www.gtmetrix.com را جستجو کنید تا بتوانید وارد سایت  جی تی متریکس شوید. سپس  از طریق فیلد موجود در این صفحه آدرس صفحه مورد نظر وب سایت خود را وارد کرده و در نهایت روی دکمه Analyze کلیک کنید.

زیر دکمه آبی لیست کشویی به نام Analysis Options وجود دارد که به واسطه آن می توانید موقعیت جغرافیایی مورد نظر خود را جهت تحلیل سایت انتخاب نمایید. البته این قابلیت در نسخه رایگان محدود به انتخاب 7 موقعیت است. تا به امروز، مناطقی که از سرورهای GTMetrix برخوردارند :

  • ونکوور، کانادا
  • دالاس، آمریکا
  • لندن، انگلستان
  • سیدنی، استرالیا
  • سائو پائولو، برزیل
  • بمبئی، هند
  • هنگ کنگ، هنگ کنگ

سایت شما با استفاده از ابزار GTMETRIX مورد بررسی قرار می گیرد و یک گزارش کامل از وضعیت صفحه  وب سایت به شما نشان میدهد.

این گزارش شامل قسمت های مختلفی است که  داشتن اطلاعات کافی درباره آنها می تواند به شما کمک کند تا تحلیل بهتری از وضعیت وب سایت خود داشته باشید وبتوانید به شکل مناسب تری سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.

توجه: در نظر داشته باشید آماری که مشاهده می کنید تنها مربوط به صفحه ای است که آدرس آن را در فیلد مربوطه وارد کردید.  اگر می خواهید سایر صفحات سایت خود را نیز مورد بررسی قرار دهید باید آدرس همان صفحه را در فیلد مربوطه جی تی متریکس وارد کنید.

امتیاز دهی سایت GTmetrix Grade

پس از بررسی سایت خود در جی تی متریکس نتیجه به صورت نمایش حروفی که  از F (خیلی بد)  تا نمره A (بسیار عالی) متغیراست نمایش داده میشود. سیستم امتیازدهی موجود در  جی تی متریکس مبتنی بر سیستم امتیازدهی lighthouse است. تمام امکانات و آنالیز جی تی متریکس رایگان بوده و حتی نیاز به  حساب کاربری هم ندارید.

امتیاز سایت از نظر عملکرد 

امتیاز سایت از نظر عملکرد یکی از فاکتورهای Google Lighthouse است. معیار Performance اجرای صفحه از دید کاربر را بررسی میکند و از اهمیت 70٪ برخوردار است.

فاکتورهای  تشکیل دهنده معیار Performance:

عملکرد درحال بارگیری

1.  اولین رنگ محتوا

2.  شاخص سرعت

3.  بزرگترین رنگ محتوا

تعامل

4.  زمان تعاملی

5.  کل زمان مسدود کردن

ثبات بصری

6.  تغییر چیدمان تجمعی

امتیاز سایت از نظر ساختار

 

امتیاز سایت از نظر ساختار

امتیاز سایت از نظر ساختار با نام structure قابل مشاهده است، در واقع یک نوع ارزیابی اختصاصی است این امتیاز نشان می دهد که وب سایت شما تا چه اندازه از نظر ساختار برای موتورهای جستجو بهینه شده است.

جهت آشنایی با دیگر مطالب مرتبط:

معرفی ابزار موز

معرفی ابزار الکسا

معرفی افزونه yoast seo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *