Categories
ابزار سئو

نصب گوگل انالیتیکس بر روی سایت و آموزش نحوه ورود

نصب گوگل انالیتیکس کمک می‌کند تا مدیران سایت تحلیل جامع‌تری نسبت به ارزیابی هر سایت با توجه به اطلاعاتی که به دست می‌آورند، را داشته باشند. این اطلاعات شامل میزان بازدید از سایت، ip‌ها، صفحات ملاقات شده، تنظیمات بهینه‌سازی سایت و…. هستند. این سرویس رایگان و کاریردی میزان ارتباط مخاطبین با وب سایت را نشان می‌دهد و کمک می‌کند که مدیر سایت نحوه ارتباط کاریران با سایت را متوجه شود و بتواند کسب و کار خودش را رشد دهد. جهت آشنایی بیشتر پیشنهاد می شود مقاله گوگل آنالیتیکس (google analytics) چیست؟ معرفی جامع گوگل آنالیز را مطالعه بفرمایید. در این مقاله قصد داریم گام به گام نصب و ایجاد حساب کاریری در گوگل آنالیتیکس را آموزش بدهیم.

نصب و فعالسازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

نصب گوگل آنالیتیکس نیاز به دو مورد دارید. حساب کاربری یا اکانت گوگل( Gmail) و امکان دسترسی و اضافه کردن کد گوگل آنالیتیکس به کد‌های وب سایت. کل اطلاعات و آمار سایت را گوگل آنالیتیک از طریق همین حساب کاربری در اختیار شما قرار می‌دهد و این امکان وجود دارد که در صورت داشتن چند سایت همه آن‌ها را در یک اکانت گوگل بررسی کنیم.

برای فعال شازی گوگل آنالیتیک ابتدا وارد اکانت گوگل شوید و سپس در همان صفحه  وارد صفحه Google Analytics شوید. و سپس  دکمه Sign Up (ثبت نام) را انتخاب کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس
نصب گوگل آنالیتیکس

یا اینکه این امکان وجود دارد که مستقیم به صفحه اصلی گوگل آنالیتیکس بروید. سپس بعد از اینکه وارد شدید دکمه Sign Up را انتخاب کنید.

نصب Google Analytics صفحه اصلی
نصب Google Analytics صفحه اصلی

در صورتی که از قبل به اکانت گوگل خود وارد نشده باشید صفحه ورود به جیمیل برای شما ظاهر خواهد شد

حال اگر حساب کاربری  Gmail ندارید اول باید یکی بسازید.

اکانت جدید نصب گوگل آنالیتیک
اکانت جدید نصب گوگل آنالیتیک

در این‌جا باید مشخص کنید که اپلیکیشن (Mobile App) یا وب سایت می‌خواهید ثبت نام کنید. ما وب سایت را انتخاب کردیم.

نصب گوگل آنالیتیک اکانت جدید
نصب گوگل آنالیتیک اکانت جدید

با وجود تحریم سرویس گوگل آنالیتیکس قابل استفاده نیست پس باید از برنامه‌های که آی پی را تغیر می‌دهد استفاده کنید.

بعد از مشخص کردن این قسمت، باید اطلاعات مربوط به این صفحه را پر کنید. این اطلاعات عبارت‌اند از:

Account Name: نام کاربری
Website Name: نام  سایت
Website URL :  آدرس سایت
Industry Category: موضوع و گروه فعالیت سایت
Reporting Time Zone: گزارش موقعیت زمانی

در بخش بعد چندین گزینه قابل مشاهده هستند که  گوگل آنالیتیک  از شما می‌خواهد که به صورت پیش فرض آن‌ها را انتخاب کنید. با انجام این کار به گوگل آنالیتیکس مجوز می‌دهید که به کل سایت شما دسترسی داشته باشد و بتواند شما را پشتیبانی کند. بهتر است که همه گزینه‌ها را  انتخاب کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس Get Tracking ID
نصب گوگل آنالیتیکس Get Tracking ID

در نهایت دکمه Get Tracking ID را انتخاب کنید.

بعد از کلیک کردن صفحه ای نشان داده می‌شود که باید قوانین گوگل را قبول کنید. ( زبان را تغییر ندهید)
بعد از انجام این کار حساب شما در گوگل آنالیتیک بوجود آمده و می‌توانید وارد صفحه  شوید.

در سرویس‌های گوگل مانند وبمستر تولز یا گوگل آنالیتیک  این ابزار‌ها کدی را در اختیار شما قرار می‌دهند که  آن را در قسمت هدر سایت قرار دهید. تا مرحله نصب گوکل آنالیتیک کامل شود و این ابزار بتواند شروع به جمع کردن دیتا کند.
کد دریافتی از Google Analytics، را می‌توان به چندین روش در کل صفحات سایت وارد کرد که انتخاب هر کدام از این روش‌ها به نحوه طراحی سایت شما بستگی دارد.

چک کردن کد گوگل آنالیتیکس

بعد از نصب گوگل آنالیتیکس، باید بررسی کنیم که کدی که گوگل آنالیتیک در اختیار ما گذاشت در همه صفحات سایت وارد شده؟ . ابزار کاربردی کنترل‌کننده گوگل آنالیتیک ( GA Checker ) این کار را برای ما انجام می‌دهد. این ابزار توانایی چک کردن ۱۰۰۰۰ صفحه را دارد. تنها نیاز است اسم سایت را در این ابزار وارد کنیم و بعد دکمه Check your site را انتخاب کنید. اگر کد را در همه صفحات درست نصب کرده باشد، در همه آن‌ها کنار Google Analytics، علامت تیک را می‌بینید.

جمع‌بندی

اگر گام به گام با ما همراه باشید شما توانسته‌اید به آسانی نصب گوگل آنالیتیکس را یاد بگیرید و از این ابزار کاربردی در جهت رشد کسب و کار خودتان استفاده کنید. خوشحال می‌شویم نظرات مثبت و منفی خودتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *