Categories
اپلیکیشن

نقشه گوگل + ویژگی های نقشه گوگل

نقشه گوگل مپ چیست؟ ۱۵ سال قبل وقتی می‌خواستیم جای بریم و آدرس را نمی‌دانستیم، مجبور بودیم از افراد مختلفی آدرس مقصد را بپرسیم. که خیلی وقت‌ها آدرس اشتباه تحویل ما می‌دادند و ساعت‌ها دور خودمان می‌چرخیدیم تا به مقصد برسیم. اما امروزه با وجود اپلیکیشن Google Map، که بصورت پیش فرض بر روی همه گوشی‌های هوشمند نصب است به راحتی با چند کلیک می‌توانیم آدرس مقصدمان را پیدا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با این سرویس مکان یاب جذاب بیشتر آشنا شویم.

آیکون نقشه گوگل ios
آیکون نقشه گوگل ios

نقشه گوگل چیست؟

نقشه گوگل (گوگل مپ یا گوگل مپس یا گوگل مپز) یک نقشه آنلاین و رایگان است. این سرویس مکان یاب محبوب توسط کمپانی گوگل در سال ۲۰۰۵ ساخته شده است. این اپلیکیشن دارای امکانات جامع و متنوعی است. و شامل نقشه‌های دیجیتالی دقیق، همراه با حزئیات با امکان مسیریابی از طریق GPS را برای مخاطبین فراهم می‌کند. در ضمن وضعیت ترافیک هم به مخاطبین گزارش داده می‌شود. و به همین سادگی شما می‌توانید آدرس مقصد خود را در هر کجای دنیا باشد پیدا کنید. به معنای واقعی شما امکان تجربه کشف کردن تمام نقاط دنیا را با Google Map دارید.

ویژگی‌های نقشه گوگل

طبق آمار ارائه شده از سوی شرکت گوگل در سال ۲۰۲۰ تنها در طول هر ماه حدود یک ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ مرتبه از این سرویس مکان یاب جذاب استفاده شده است. از ویژگی‌های و آیکون‌های این سرویس می‌توان مختصر به موارد زیر اشاره کرد.

جستجوی آدرس در نقشه گوگل

این قسمت بیشترین استفاده را در بین کاربران دارد و شما تنها با وارد کردم نام مقصد می‌توانید به آدرس و موقعیت آن مکان دسترسی پیدا کنید.

جستجو مقصد در Google map
جستجو مقصد در Google map

امکان مسیریابی آدرس پیدا شده و ذخیره آن

بعد از پیدا کردن آدرس مقصد مورد نظرتان تنها با کلیک کردن بر روی گزینه Directions می‌توانید مسیر پیشنهادی از سوی گوگل مپ را ببینید و درصورت نیاز آن را ذخیره کنید.

"مسیر

امکان ایجاد ویرایش حساب کاربری و ذخیره موقعیت مکانی خانه و محل کار

اگر شما عضو باشید حساب کاربری شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید آدرس خانه و کسب و کار خودتان را ذخیره کنید و آن‌ها را برروی نقشه مشاهده کنید. در نهایت ۲۴ ساعت زمان می برد تا آدرس شما در گوگل مپ ثبت شود. گوگل از طریق ایمیل روند ثبت نام را به شما اطلاع رسانی می کند. اگر بتوانید آدرس کسب و کارتان را در نتایج اولیه گوگل مپ ببینید در اصطلاح شما خدمات سئو محلی انجام داده اید. انجام سئو محلی در دیده شدن کسب و کار شما تاثیر فوق العاده ای دارد و سبب سوددهی بیشتر شما می شود.

"آیکون

بعد از انتخاب منو گزینه Your Places را انتخاب کنید.

"گزینه

"Your

ذخیره آدرس خانه در Google map
ذخیره آدرس خانه در Google map

قابلیت استفاده از پیشنهاد‌های نقشه گوگل

آیابه فکر گشت و‌گذار هستید اما مکان مناسبی به ذهنتان خطور نمی‌کند؟ با کمک گوگل مپ و انتخاب گزینه Explore که در پایین صفحه قرار دارد. لیستی از مراکز تفریحی و رستوران‌ها و. . . در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نمای خیابانی قابلیت تماشای تصویر ۳۶۰ درجه از موقعیت مکانی اطرافتان (Street View)

گوگل استریت ویو قابلیتی است که نمای مناظر و خیابان‌های اطراف مقصد مورد نظرتان  را در صورت در دسترس بودن می‌توانید به صورت نمایش ۳۶۰ درجه مشاهده کنید. حتی امکان دیدن تصاویر قدیمی آن مکان نیز وجود دارد و شما با این قابلیت جذاب می‌توانید در زمان سفر کنید.

تماشای نقشه‌های دانلود شده بصورت آفلاین

شما می‌توانید نقشه‌ها و مسیر‌های مورد علاقه خود را ذخیره کنید و در مواقعی که اتصال به اینترنت ندارید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. این قابلیت زمانی که شما به مکان‌های مسافرت کرده‌اید که امکان اتصال اینترنتی ندارد بسیار کاربردی است. لازم به ذکر است در حالت آفلاین امکان استفاده از قابلیت ترافیک‌یابی امکان پذیر نیست.

نقشه آفلاین در Google Map
نقشه آفلاین در Google Map

پیدا کردن لوکیشن فعلی خودتان در نقشه گوگل

با انتخاب این آیکون می‌توانید موقعیت مکانی خودتان را ببینید. برای استفاده از این سرویس مکان یاب تلفن همراه باید روشن باشد تا گوگل مپ آدرس شما را از طریق IP شناسایی کند.

"پیدا

امکان پیدا کردن نزدیک‌ترین محل پارک ماشین به شما و ذخیره آدرس آن

نقشه گوگل اپلیکیشنی کاربردی و مهیج است که هر روز تلاش می‌کند ویژگی‌های جدیدی به کاربران ارائه دهد. یکی از این ویژگی‌ها یافتن جای پارک ماشین است که شما می‌توانید بعد از انتخاب مقصد خود نزدیک‌ترین پارکینگ به مقصد را پیدا کنید. همچنین می‌توانید آدرس مکان پارک ماشین را ذخیره کنید تا برای برگشت به پارکینگ دچار مشکل نشوید.

"پیدا

مشاهده تصویر سه بعدی (۳D)

در نقشه گوگل نیز مانند نقشه گوگل ارث امکان دیدن مکان‌های مختلف بصورت سه بعدی امکان پذیر است. و در مکان‌هایی که شناخت درست و کافی از آن داریم بسیار کارآمد است.

تصویر 3D در Google map
تصویر 3D در Google map

ایجاد نقشه‌های شخصی مختص به خودتان و اشتراک آن با دیگران

شما در قسمت Google’s Custom My Maps می‌توانید نقشه‌های به سفارش خودتان ایجاد کنید و آن‌ها را به دیگران معرفی کنید.

ایجاد نقشه شخصی در Google Map
ایجاد نقشه شخصی در Google Map

مشاهده لحظه ای وضعیت ترافیک

با کمک این قابلیت می توانید اطلاعات مربوط به حجم ترافیک جادها و اتوبان ها را مشاهده کنید و برای رسیدن به مقصد مورد نظر بهترین مسیر را انتخاب کنید.

"چک

امکان استفاده از صوت

استفاده از جستجوی صوتی باعث می‌شود هنگام رانندگی حواس‌تان پرت شود. برای فعال‌کردن دستیار صوتی آیکون میکروفون را بزنید. اول بگید OK Google، بعد درخواست خود را بگویید و  مکان‌های مورد نظرتان را مشاهده کنید.

امکان مسیریابی در محیط های داخلی ساختمان ها

به تازگی این قابلیت به گوگل مپ اضافه شده است. و شما می توانید در محیط های بسته مانند فروشگاه، فرودگاه و موزه و …..  مقصد خودتان را پیدا کنید.

"موقعیت

حالت ناشناس (Incognito)

اگر می‌خواهید مخاطبین دیگر موقعیت مکانی‌تان را نبینند یا مکان‌هایی که سرچ کرده‌اید، از دید سایر مخاطبین مخفی بماند، از حالت ناشناس استفاده کنید. برای فعال کردن این حالت تنها کافی است  گزینه Turn on Incognito Modeرا انتخاب کنید. برای غیرفعال‌کردن حالت ناشناس  گزینه Turn off Incognito Modeرا انتخاب کنید.

اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی خودتان با دیگران بصورت لحظه به لحظه

گوگل مپ این قابلیت را دارد که اطلاعات موقعیت مکانی شما را در لحظه برای مخاطبانتان از طریق پیام Email و. . بفرستید.

"اشتراک

مشارکت با گوگل در تهیه نقشه به عنوان راهنما‌های محلی (Local Guides)

شما می‌توانید با گوگل در تکمیل کردن نقشه‌ها همکاری داشته باشید. اطلاعاتی از قبیل عکس، فیلم، ویرایش اطلاعات قبلی، پرسش، پاسخ به سوالات، افزودن مکان ثبت نشده و. . . انجام هر کدام از این کارها کمک می‌کند که نقشه‌های گوگل کامل‌تر شده  و در ازای این همکاری گوگل به کاربران جوایز و امتیاز‌های برای استفاده بیشتر از این اپلیکیشن داده می‌شود.

تخمین فاصله بین مکان‌ها

نقشه گوگل بر اساس اطلاعات خود بهترین مسیر ممکن را به شما معرفی می‌کند. مثلا پیش‌بینی می‌کند که زمان رسیدن از مبدا به مقصد با وجود شرایط ترافیکی و. . . چند ساعت طول می‌کشد.

قابلیت تغییر نوع نمایش نقشه

با استفاده از آیکونی که به شکل لوزی در قسمت بالای صفحه قرار دارد، شما می‌توانید نوع نمایش نقشه را به وضعیت ترافیکی، نقشه‌های ماهواره‌ای و. . . تغییر دهید.

تغییر نوع نقشه در Google Map
تغییر نوع نقشه در Google Map

پیدا کردن مسیر مناسب برای افراد ویلچری

به تازگی ویژگی به نقشه گوگل اضافه شده که برای افراد ویلچری و همچنین کسانی که کودک‌شان را با کالسکه جابه جا می‌کنند بسیار کارآمد است. این قابلیت مکان‌های مناسب‌سازی شده برای این افراد را در شهر نشان می‌دهد. برای استفاده از این قابلیت مقصد را انتخاب کنید بعد گزینه Directions را بزنید، سپس گزینه وسایل نقلیه‌ی عمومی را انتخاب کنید. و در آخر با انتخاب گزینه wheelchair accessible، مسیر مناسب را ببینید؛ البته امکان استفاده از آن تنها در شهر‌های New York، Boston، Tokyo، London، Mexico City و Sydney وجود دارد. اما مخاطبین فعال در سراسر دنیا در‌حال اضافه کردن اطلاعات جدید هستند و  در آینده افراد بیشتری می‌توانند از مسیر‌های مناسب‌سازی‌شده استفاده کنند.

 

"دسترسی

قابلیت جدید Live View AR

قابلیت لایو ویو در نقشه گوگل امکان مسیریابی را برای کاربران، هنگام پیاده روی آسان می‌کند. این قابلیت با کمک دوربین گوشی به اسکن محیط اطراف شما می‌پردازد و در مکان‌های که Street View وجود داشته باشد، گوگل مپ با کمک از واقعیت افزوده یا AR می‌تواند موقعیت مکانی شما را همراه با نشان‌گر‌های جهت‌یابی دقیقا مشخص کند.

"Live

Light Mod

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید نقشه گوگل حالت Lite Mode است. استفاده از این قابلیت باعث می‌شود حجم اینترنت مصرفی موبایل کاهش پیدا کند. همچنین زمان لود صفحات در گوشی‌های Android نیز کاهش پیدا می‌کند. در حقیقت حالت لایت کروم تلاش می‌کند که مرورگر‌ها از مقدار دیتای کمتری برای جستجو در صفحات وب استفاده کنند. نشان دادن علامت آذرخش نشان می‌دهد شما در وضعیت  Lite Mode هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *