Categories
ابزار سئو

audience گوگل آنالیتیکس چیست ؟ – آموزش کار با google analytics

audience گوگل آنالیتیکس پر کاربرد ترین قسمت است. در مقاله قبلی به معرفی سه قسمت منوی اصلی پرداختیم که پیشتهاد می‌شود مقاله کار با گوگل آنالیتیکس (google analytics) را مطالعه بفرمایید. اما مهمترین قسمت مخاطبان (Audience)، رفتار (Behavior) و تبدیل‌ها (Conversions) است. این سه قسمت شامل اطلاعات کلی از بازدیدکنندگان، را در اختیار شما قرار می‌دهتد. در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از بخش‌های مهم در گوگل آنالیتیکس، بخش مخاطبان بپردازیم.

audience گوگل آنالیتیکس

معنی Audience، حضار است. حضار یعتی تمام مخاطبینی که در وب سایت هستند، به کمک این قسمت مدیران سایت می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد کاربران خود و ویژگی‌های آن‌ها استخراج کنند. این قسمت شامل چندین صفحه است که شامل هر نوع اطلاعاتی است، که در مورد بازدید‌کننده بخواهید در اختیار شما قرار می‌دهد. قسمت مخاطبان یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در گوگل آنالیتیکس است، پس پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید تا بتوانید وب‌سایت خود را بهبود ببخشید.

قسمت Overview (نمای کلی از گزارش Audience در گوگل آنالیتیکس)

این قسمت شامل اطلاعات کلی در مورد بازدید‌کنندگان سایت است. در واقع دید کلی بازدید کنندگان  همان اطلاعاتی است که وقتی برای اولین بار وارد Google Analytics سایت می‌شوید، مشاهده می‌کنید. در این بخش شما می‌توانید هر معیاری که مد نظرتان است را قرار دهید تا همه دیتا و گزارش‌ها بر اساس آن نمایش داده شود.

audience گوگل آنالیتیکس Overview
audience گوگل آنالیتیکس Overview

Active Users (کاربران فعال)

با انتخاب این گزینه، نموداری از بازدید‌کنندگان فعال را مشاهده می‌کنید. در بالای نمودار این امکان وجود دارد که بازه زمانی مورد نظر خود را بین یک، هفت، چهارده و بیست و هشت روز مشخص کنید. از دیگر امکانات این است که می‌توانید با انتخاب کردن چند بازه زمانی همزمان بر روی یک نمودار آن‌ها را باهم مقایسه کنید.

audience Google Analytics کاربران فعال
audience Google Analytics کاربران فعال

Lifetime Value (ارزش زمان آنلاین کاربر)

قسمت Lifetime Value از  Audience در گوگل آنالیتیکس، ارزشی را که بازدید‌کنندگان برای شما بوجود آورده‌اند را بررسی می‌کند. گزارش‌ها پیش‌فرض روی معیار Revenue per user به ازای هر بازدید‌کننده تنظیم شده. اما این امکان وجود دارد که آن را تغییر دهید. در ضمن اینکه با زدن بر روی علامت به‌علاوه(+) می‌توانید یک LTV متریک جدید اضافه کنید و این دو را با یکدیگر بر روی یک نمودار مقایسه کنید. همچنین می‌توانید میزان ترافیک ورودی به سایت را چک کنید.

audience گوگل آنالیتیکس Lifetime Value
audience گوگل آنالیتیکس Lifetime Value

Cohort Analysis

Cohort Analysis از قسمت Audience در گوگل آنالیتیکس نشان می‌دهد در جذب کردن مخاطبان چقدر موفق هستید. معیار پیش‌فرض این بخش User retention یا حفظ کاربر است. با کمک نمودار این بخش می‌توانید مشاهده کنید چند درصد از بازدیدکنندگان پس از اولین ورود دوباره به سایت وارد شده‌اند. در قسمت Cohort Size  می‌توانید مقاطع زمانی مد نظرخودتان را انتخاب کنید و در Metric  ارزش پیش فرض خودتان را برای سنجش تعیین کنید. همچنین می‌توانید بازه زمانی انتخاب کنید که حداکثر می‌تواند ۳۰ روز باشید.

audience گوگل آنالیتیکس Cohort Analysis
audience گوگل آنالیتیکس Cohort Analysis

 

Audiences

در این قسمت همان گونه که از اسم آن مشخص است، می‌توانید براساس معیار‌هایی که در گوگل آنالیتیکس وجود دارد، کاربران را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. Metric و time‌های مختلفی در این قسمت برای شما به‌عنوان مدیر سایت وجود دارد.

User Explorer

Audience در گوگل آنالیتیکس برای هر بازدید‌کننده فعال یک آیدی اختصاص می‌دهد تا بتواند رفتار و عملکرد او را در سایت زیر نظر داشته باشد. با کلیک کردن بر روی هر آیدی شما این امکان را دارید که به جزئی‌ترین اطلاعات در مورد هر یک از بازدید‌کنندگان برسید. مثلاً از چه صفحاتی بازدید کرده‌اند، چه محصول‌های خریده‌اند یا سبب رشد و تکمیل چه هدف‌های از ما شده‌اند.

audience گوگل آنالیتیک User Explorer
audience گوگل آنالیتیکUser Explorer

Demographic

این قسمت بازدید‌کنندگان سایت شما را بر اساس سن و جنس جداسازی می‌کند. این اطلاعات به شما به عنوان وبمستر کمک می‌کند که درک کنید چه کسانی مخاطب شما هستد. داده‌های این قسمت از Audience گوگل آنالیتیکس به صورت کلی نیز نشان داده می‌شود. شما می‌توانید با کلیک برروی گزینه‌های جنسیت و سن  نمودار‌ها را به صورت جدا جدا نیز مشاهده کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم به قسمت‌های مختلف بخش مخاطبان (Audience) گوگل آنالیتیکس بپردازیم و با امکاناتی که به شما به عنوان مدیر سایت قرار می‌دهد آشنا شویم. همانطور که دنبال کردید بخش مخاطبان از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین بخش‌های گوگل آنالیتیک به حساب می‌آید.‌امیدوارم نظرات مثبت و منفی خودتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *