Categories
دیجیتال مارکتینگ علم و دانش

تولید محتوا چیست – چطور تولید محتوا کنم؟ | سورن سئو

تولید محتوا

شاید شما با دیدن آگهی استخدام کارشناس تولید محتوا که امروزه در سراسر رسانه‌های دیجیتال پرشده است این سؤال ذهن شمارا درگیر خود کند که تولید محتوا یعنی چه و چه کاربردی دارد و انواع روش تولید محتوا و…. هزاران سؤال دیگر که می‌تواند در ذهن شما باشد با ما همراه باشید تا در این مطلب جواب این سؤال ها را پیدا کنیم.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا یعنی خلق هر نوع اطلاعات قابل‌فهم برای ارتباط با مخاطب است. ما خودمان در طول روز با محتوا سروکار داریم. از دیدن اطلاعات درون سایت‌ها گرفته تا پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی. پس اطراف ما پرشده از محتواها و حقیقت این است که محتوای را می‌توان خوب معرفی کرد که مخاطب برای خواندن دیدن یا شنیدن مطالب آن وقت بگذارد و بتواند در مخاطب تأثیر بگذارد و مخاطب بعد از دنبال کردن آن به خواسته خود برسد و احساس رضایت کند. همیشه تلاش کنید محتوای را انتشار دهید که مشکلی از مخاطبین را حل کند.

فاکتورهای تولید محتوا

 1. متن تولیدشده برای محتوا
 2. هدف از تولید محتوا
 3. خواننده‌های محتوا
 4. فرم و ظاهر محتوا
 5. کانال ارائه‌ای محتوا

تولید محتوا تنها پر کردن صفحات وبلاگ یا وب‌سایت نیست بلکه محتوا مهم‌ترین پل ارتباطی بین شما و خواننده است. در این قسمت قصد داریم تا انواع محتواها را به شما معرفی کنیم و به توضیح مختصری از هرکدام بپردازیم.

دسته‌بندی انواع محتوا بر اساس فرم محتوا

دسته بندی محتواها

محتوای متنی

محتوای متنی یعنی ترکیب کردن کلمات و ساختن یک پیام برای ارتباط با خواننده است. این نوع محتوا از تأثیر گذارترین محتواها محسوب می‌شود

محتوای تصویری

محتوای تصویری از تصویر جذاب برای ارتباط با مخاطب استفاده می‌کند و محبوب‌ترین نوع محتوا است. تهیه محتوای تصویری نسبت به محتوای متنی ساده‌تر بوده و از جذابیت بیشتری برای مخاطب برخوردار است.  توجه به کیفیت و انتخاب سایز تصویر مناسب می‌تواند کمک زیادی به بازدید سایت شما بکند.

محتوای تعاملی

محتوای تعاملی برای جلب نظر و ترغیب مخاطب به انجام یک فعالیت است . در این نوع محتوا مخاطب را وارد یک گفتگوی دو طرفه می کند و تجربه‌ای جدید و خاص برای مخاطب ایجاد می‌کندنمونه‌های از این نوع محتوا که می‌توان به اشاره کرد عبارت‌اند از:

آزمون‌ها

ابزارهای محاسباتی

ارزیابی

نظرسنجی‌ها و پرسش و پاسخ

نمایش تعاملی و جذاب تصاویر و داده‌ها: در این نمونه کاربر در هنگام گشت و گذار در میان مطالب شما با محتوای هیجان انگیزی روبه‌رو می‌شود که تجربه لذت بخشی را برایش رقم‌زده و به درک بهتر مطلب کمک می‌کند.

محتوای ویدئویی

محتوای ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ از محبوبیت بالایی برخوردار است زیرا استفاده از آن برای مخاطب بسیار راحت است زمانی  که مخاطب حوصله کافی برای خواندن متن ندارند ترجیح می‌دهد ویدیو را دنبال کند.

 1. ساخت ویدئو باکیفیت و حرفه‌ای جهت به نمایش گذاشتن ویژگی‌های محصول
 2. ویلاگ: همان بلاگی است که به حالت ویدئویی درآمده است. ازآنجایی‌که ویدئو بازدید بیشتری به همراه دارد. اگر پست‌های خود را ویدئویی کنید بازخورد بهتری می‌گیرید.
 3. ساخت ویدیو از فضای کاری و نحوه تولید محصولات

پست‌های وبلاگ

وبلاگ نویسی بسته به نوع محتوا نوشته‌شده انواع مختلفی دارد. وبلاگ نویسی می‌تواند شامل­ نقل‌قول، اعلام ­اخبار، محصولات، رضایت مشتری، آموزش، مقایسه، لیست‌ها، نکات مختلف و … باشد. بهترین نوع محتوا نویسی جهت دیده­ شدن و بازاریابی به‌خصوص برای یک برند این نوع محتوا است. پست‌های وبلاگ هم‌جهت بهینه‌سازی موتور جستجو و سئو محتوا شما مؤثر هستند.

کتاب الکترونیکی

نوشتن کتاب­‌های الکترونیکی که معمولاً در قالب پی‌دی‌اف منتشر می­‌شوند.

نقد و بررسی

در این نوع محتوا نویسی شما مطالب خوب و مفید را به مخاطب توصیه می‌نمایید و آن‌هایی که مناسب و خوب نیستند ، را نقد می‌کنید.

صفحه راهنما و قوانین

برخلاف وبلاگ نویسی که یک پست ممکن است به‌طور موقت منتشر شود ، صفحه راهنما و قوانین مربوطه به طور ثابت منتشر می‌شوند. و باید برای ارائه آن‌ها مدارک آموزشی و آمار جهت اثبات محتوا ارائه دهید. این امر باعث می‌شود انواع محتوا بسیار حرفه‌ای به نظر بیاید. می‌توانیم این نوع دفترچه‌ها را به صورت الکترونیکی و در قالب پی‌دی‌اف هم منتشر کرد.

محتوا تولید شده توسط مخاطب (ugc)

این نوع محتوا مربوط به مشتریانی هست که قبلاً این محصول فروشگاه را خریدن و راضی بودن. بنابراین این نوع محتوا جهت توسعه کسب‌وکار بسیار کارآمد است.

مقایسات

این نوع محتوا نویسی تمایز محتوا شمارا نسبت به محتوا­های دیگر به مخاطب نشان می‌دهدمثلاً مقایسه دو محصول از برند های متفاوت یا حتی متشابه و شناخت تفاوت‌های آن‌ها و اینکه هرکدام چه نیازی از مشتری را برطرف خواهند کرد؟

منابع و مأخذ

این نوع محتوا از نوع متنی است. ذکر منابع برای سئو هم بسیار مهم است، چون از پرتکرارترین کلمات استفاده خواهد شد.

سؤالات متداول

در وقت مخاطب صرفه جویی می شود و مخاطب زودتر می تواند به هدف خودش برسد و احساس رضایت داشته باشد.

محتوا
محتوا

مدارک و جوایز

انتشار محتوا متنی از مدارک و جوایز دریافتی در رابطه با محتوا اعتبار محتوای شمارا افزایش می‌دهد و باعث جلب اعتماد مخاطب می‌شود.

Lead Magnet یا سرنخ ربا

اکثر اوقات کاربر به‌راحتی اطلاعات شخصی‌اش را در اختیار ما نمی گذارد ما می‌توانیم با دادن بعضی از امکانات رایگان به مخاطب بدهیم و او را تشویق به دادن اطلاعات کنیم که می‌تواند شامل ایمیل یا  مشخصات و شماره تلفن باشد.

موشن گرافیک

موشن گرافیک انیمیشن کوتاه و متحرکی است  که صدای گوینده به همراه موسیقی متن روی آن قرار می‌گیرد. در این نوع تولید محتوا، می‌توانیم موضوعی غیر از موضوع سایت باشد.

محتوای وبینار

وبینار ترکیبی از دو کلمه وب و سمینار است. وبینارها  همان کنفرانس‌های مجازی هستند.

محتوای صوتی و پادکست‌ها

محتوای صوتی شامل هر نوع  محتوای شنیداری می‌شود. پادکست درواقع یک فایل صوتی یا تصویری از انواع محتوا است.  محتوای صوتی می‌تواند به‌صورت مستقل اجرا و منتشر شود اما پادکست‌ها مجموعه محتواهایی هستند که به‌نوعی باهم در ارتباط‌ هستند.

محتوای آموزشی

تولید محتوای الکترونیکی آموزشی به ترکیبی از عکس‌ها، متن‌ها، و انیمیشن‌های صوتی و تصویری گفته می‌شود که تولیدشده‌اند تا بتوانند یک مبحث درسی را آموزش دهند.

محتوای بصری یا اینفوگرافیک

تولید محتوا بر مبنای دیدن و تصویر یعنی استفاده از تصاویر برای ارتباط با مخاطب. می‌توانیم با ایجاد محتوایی که توضیحات کوتاه در کنار زیبایی بصری دارد، و سریع‌تر مخاطب را جذب سایت کرد.

ورکشاپ

ورکشاپ یا همان کارگاه‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای آموزش و ارتباط با مخاطب تولید می‌شوند.

تولید محتوا به انگلیسی

تولید محتوای انگلیسی ۵۴٫۶ درصد از محتواهای گوگل به زبان انگلیسی هستند در صورتی که محتواهای فارسی ۱٫۸ درصد از کل محتوای اینترنت را تشکیل می‌دهند. امروزه بسیاری از شرکت‌ها علاوه بر سایت فارسی خود یک سایت به زبان انگلیسی دارند تا بتوانند سایت خودشان را به جهانیان معرفی کنند و مشتری و مخاطب بیشتری جذب کنند. “محتوا پادشاه است”، جمله‌ای معروف از بیل گیتس که در این زمان به اثبات رسیده است. علت این نام‌گذاری تأثیر خیلی زیاد محتوا در کسب رتبه قابل‌قبول در موتورهای جستجو دارد اما به نظر شما گوگل به هر محتوای ارزش می‌دهد؟ برای پیشرفت و افزایش رتبه در موتورهای جستجو که باعث می‌شود سایت یا وبلاگ شما بیشتر دیده شود باید از اصول و تکنیک ها یا در اصطلاح از محتوای سئو شده استفاده کرد.

محتوای سئو شده چیست؟

به تولید محتوای باکیفیت و بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو برای گرفتن رتبه قابل‌قبول از آنها محتوای سئو شده می‌گویند. برای شناخت بیشتر محتوای سئو شده، ابتدا لازم است با تعریف سئو آشنا شویم. سئو (Search Engine Optimization) یعنی بهینه‌سازی سایت با این هدف که وب‌سایت شما حضور بیشتری در نتایج موتورهای جستجو داشته باشد . فرایند سئو را توان به سه قسمت سئو داخلی، سئو فنی و سئو خارجی تقسیم‌بندی کرد. سئو محتوا زیرمجموعه ای از سئو داخلی محسوب می‌شود.

SEO محتوا

رعایت اصول سئو در محتوا

 •  انتخاب مناسب کلمه کلیدی اصلی

 • استفاده از کلمه کلیدی اصلی در عنوان صفحه، هدینگ و محتوای نوشته‌شده

        حتماً از کلمه کلیدی اصلی در پاراگراف اول محتوا استفاده کنید

        از کلمات کلیدی بلند در عنوان زیرشاخه‌های متن استفاده کنید

        از کلمات کلیدی متشابه (LSI) در محتوا استفاده کنید

 • استفاده کردن از تگ‌های H1 , H2 , H3 , …
 • نوشتن URLهای کوتاه و موردعلاقه موتور جست‌وجو
 • انتخاب عنوان سئو مناسب
 • بهینه‌سازی توضیحات متا
 • محتوای کپی ننویسد
 • استفاده از تصاویر و ویدئو در کنار محتوای متنی
 • دادن لینک‌های داخلی به محتواهای مرتبط سایت
 • دادن لینک خارجی به وب سایت های مرتبط و معتبر
 • محتوای بلند و بهینه شده و خاص بنویسید
 • توجه به خوانایی مطلب و استفاده از اصول نگارشی
 • بهینه سازی بخش های غیر متنی (عکس) 
 • دسته بندی صفحات مشابه 
 • استفاده از داده‌های ساختاریافته

از داده‌های ساختاریافته استفاده کنید تا به موتورهای جستجو کمک کند محتوای صفحه را به خوبی درک کنند. با توجه به نوع محتوا می‌توانید داده‌های ساختاریافته مرتبطی را استفاده کرد. اسکیما یا Schema Markup زبان نشانه‌گذاری سایت است. به عبارتی شامل یکسری دستورالعمل‌ها و کدهای از پیش تعریف‌شده است که اقدام به معرفی بهتر سایت به موتور جستجوی گوگل می‌نماید.

تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی امروزه جزء ای از زندگی همه ما شده‌اند. پس یکی از راه‌های مؤثر در برندینگ و تبلیغات توجه به شبکه‌های اجتماعی و حضور در آن‌ها می‌باشد. در این شبکه‌ها امکان تولید و ترکیب انواع محتواها عکس، ویدیو و متن وجود دارد و می‌توان آنها را انتشار داد.

تولید محتوا در شبکه های اجتماعی
تولید محتوا در شبکه های اجتماعی

اصول موفقیت تولید محتوای در شبکه‌های اجتماعی

 1. نوشتن محتوای خوب و هدفمند
 2. جذابیت در نوشتار و عکس
 3. تداوم تولید محتوا
 4. زمان‌بندی دقیق
 5. استفاده از دکمه‌های اشتراک‌گذاری در پایین هر مطلب

تولید محتوا در اینستاگرام

به‌طورکلی به اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در قالب فیلم، عکس، متن و… که پیامی را به مخاطب منتقل می‌کند، محتوا می‌گوییم. منظور از تولید محتوا در اینستاگرام هم ارائه همین محتواهای مناسب با شناخت صحیح مخاطب است. تولید عکس، ویدیو، صوت و متن است که به‌صورت هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده، نه‌تنها کاربران را به صفحه شما علاقه‌مند می‌کند بلکه سبب گسترش کسب و کارتان نیز شود.

تولید محتوا در یوتیوب

تولید محتوا امروزه یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین راه‌های بازاریابی و افزایش کاربران در شبکه‌های مجازی و وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی است. یوتیوب یکی دیگر از پربازدید ترین وب‌سایت‌ها درزمینه اشتراک‌گذاری ویدیو و در رده‌ی دومین موتور جستجوی محبوب دنیا می‌باشد. تولید محتوا در این شبکه باعث ایجاد یک منبع درآمد برای کاربران شده است.البته یوتیوب درایران فیلتر شده و باید از فیلتر شکن استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *