Categories
ابزار سئو

ساخت UTM در گوگل آنالیتیکس Google Analytics

ساخت UTM به شما کمک میکند که بتوانید کمپین های تبلیغاتی در گوگل آنالیتیکس بسازید. در این مقاله به بررسی و آموزش ایجاد کمپین در Google Analytics می‌پردازیم. هدف از ایجاد کمپین‌ها در سایت کسب درآمد از تبلیغات کلیکی و شناخت و تعامل با کاربران است. کمپین‌های ساخته شده توسط گوگل آنالیتیکس شناسایی و دنبال می‌شوند، که در اصطلاح به آن Track می‌گویند. حال برای آنکه کمپین ساخته شده شما توسط گوگل آنالیتیک سریع ردیابی شود، باید آدرس کمپین وب سایت را UTM دار کنید. پس برای هر کمپین یک آدرس منحصر به فرد UTM دار در نظر می‌گیرید تا گوگل آنالیتیکس به راحتی کمپین را Track کند و نرخ تبدیل سایت افزایش پیدا کند.

ساخت UTM در گوگل آنالیتیکس
ساخت UTM در گوگل آنالیتیکس

ساخت کد utm در گوگل آنالیتیکس

شما می‌توانید از طریق سایت‌های appspot.com و raventools یا افزونه گوگل کروم Effin Amazing  کد utm را دریافت  کنید.

یکی دیگر از روش‌های ساخت این است که درجستجوگر گوگل  URL Builder را تایپ کنید. سپس لینک  URL builder-Analytics help که در اکثر مواقع جز لینک‌های اول است کلیک کنید.

URL Builder گوگل آنالیتیکس
URL Builder گوگل آنالیتیکس

بعد در قسمت اول آدرس وب سایت‌تان را وارد کنید مثلاً https://sorenseo.com

و در قسمت دوم فیلد‌های مانند

Campaign source: ذکر اسم کامل منبع تبلیغاتی شما است چون از  Anetwork استفاده کردیم اسم آن را وارد می‌کنیم.

Campaign Medium: نوع تبلیغات را مشخص کنید.

Campaign Name: یک اسم برای کمپین مشخص کنید

و در نهایت دکمه submit را کلیک کنید.

ساخت utm
ساخت utm

بعد از انجام مراحل قبلی، شما در قسمت ایجاد URL این امکان را دارید که لینک UTM کمپین ساخته شده خود را مشاهده کنید. باید لینک ذکر شده را کپی و در صفحه ثبت نام کمپین خود در قسمت وارد کردن لینک، paste کنید. سپس بعد از اضافه شدن UTM و انتخاب تبلیغات شما توسط بازدید‌کنندگان، UTM‌ها آغاز به فعالیت می‌کنند و در قسمت همه کمپین‌ها (All Campaigns) از  این مسیر Acquisition>Campaigns قابل دسترسی است. و شما این امکان را دارید که کمپین‌های active خودتان را مشاهده کنید.

ساخت utm کمپین‌های active
ساخت utm کمپین‌های active

 

همچنین در بخش  Acquisition>All Traffics>Source/Medium می‌توانید قسمت Anetwork ppc را داشته باشید و آمار تبلیغات مربوطه را نیزملاحضه بفرمایید.

ساخت utm لینک utm Source Medium
ساخت utm لینک utm Source Medium

 

لینک utm چیست

لینک UTM مخفف سه کلمه Urchin Tracking Module یعنی اضافه کردن کد به انتهای یک لینک جهت آنالیز تعداد آمار ورودی به آن لینک را نشان دهد.

چکیده

در این مقاله با لینک UTM  و نحوه ساخت این کد برای کمپین‌های تبلیغاتی آشنا شدید. پس از دنبال کردن این مراحل، شما می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی ایجاده شده خود را به کمک  گوگل آنالیتیکس آنالیز کنید. تا آمار‌های باور نکردنی ازبازدید‌کنندگانی که از طریق این کمپین‌های تبلیغاتی به سایت شما وارد شده‌اند را بدست‌آورید. جهت آشنایی با دیگر قسمت‌های ابزار گوگل آنالیتیکس پیشنهاد می‌شود مقاله‌های زیر را مطالعه بفرمایید.

audience گوگل آنالیتیکس چیست ؟ – آموزش کار با google analytics

One thought on “ساخت UTM در گوگل آنالیتیکس Google Analytics

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *